• English
 • Zima s vojenskou historií Ořechov

  Sobota, 18.2.2023

  Srdečně Vás zveme na vojensko historickou událost, která se uskuteční 18. února 2023 v Army parku Ořechov u Brna.
  Tento víkend bude již tradičně ve znamení rekonstrukce bitvy druhé světové války pod názvem Operace Konrad. Brány areálu se otevírají v 10 hodin. Přesně ve 14 hodin se představí historická technika, zbraně a taktika používané během války. Tato únorová sobota je jedinečnou příležitostí dozvědět se více o historii nejznámějšího světového konfliktu a umožní Vám nahlédnout do života vojáků, kteří ve válce bojovali.
  Budeme poctěni Vaší přítomností a těšíme se, že se s Vámi o tento zážitek podělíme.

  Operace Konrad

  V závěrečné fázi druhé světové války dne 26. prosince roku 1944 obklíčila Sovětská armáda Maďarské hlavní město Budapešť. Ve vzniklém kotli uvízlo na 80 000 Německých a Maďarských vojáků a nespočet civilistů. Němci se pokoušeli uvízlé jednotky zásobovat ze vzduchu. Neúspěšně. Ve městě se bojovalo o každou ulici i dům. Německé velení rozhodlo, že Budapešť musí být dobyta zpět a jednotky osvobozeny.
  Operaci Konrad zahájila německá armáda v lednu 1945. Jejím cílem bylo ulevit obklíčeným německým jednotkám, které byly v obležení sovětských vojsk. Operace měla zásadní význam, jelikož vázala značné německé síly, které mohly být použity na jiných bojištích Evropy, a zpomalila ústup, což nakonec sehrálo důležitou roli v konečné porážce mocností Osy ve východní Evropě.