• English
 • Fotoprojekt Markland 23 – 29.3.2023

  Fotoprojekt Markland 23 – Na základě pozvání kolegy Boris Moskovský k focení několika scének z WWII na základně KVH Markland
  Akce se účastnilo KVH Markland KVH Schwarzach, z.s. REX – Vojenská historie a zdravotníci pod vedením Sabina Rakušanová.

  Duben 1942, Po urputných a krutých zimních bojích, a nezdaru operace Barbarossa, vstupovala válka na východním válčišti do druhého roku. Divize „Wiking“ z řad vojsk SS stále setrvávala zasazena v obranných pozicích na řece Mius v jižní části východní fronty. Zde na fotografiích jsou ztvárněni vojáci z pluku „Germania“ při vyčkávání odpočinku a tuhé obraně dávno ztracených pozic.

  Léto 1944 – Po 2 denním útoku se nám podařilo zahnat Němce na Ústup. Velitel vydal rozkaz obnovit a obsadit jejich okopy, protože byl hlášen v nadcházejících dnech německý protiútok. Okopy jsme napřed prohledali, jestli nám tu Němci nenechali nějaké nemilé překvapení v podobě min, naštěstí jsme zjistili že jsou bezpečné tak jsme je prohledali, podařilo se nám nalézt bednu granátů, lehký kulomet a nějakou munici ihned jsme jej zařadili do naší obrany.

  Na posílení naší obrany byla k nám přidělena jednotka s protitankovým dělem dorazili k nám brzy na nákladním autě z amerických dodávek pomoci, pomohli jsme jim se skládáním munice a pytle na opevnění postavení děla. Útok započal nečekaně brzy minometným přepadem z německé strany fronty, velitel nahnal všechny do krytu všichni jsme se zahrabali hluboko do země a čekali až to skončí. Po skončení odstřelování jsme všechny zkontrolovali, náš velitel a jeden voják byli vážně zraněni rychle jsme je poslali náklaďákem do lazaretu. Zaujali jsme obrané pozice po celé délce linie německý kulomet se nám v tu chvíli náramně hodil, zvýšil palebnou sílu naší jednotky, hned jak jsme spatřili nepřítele zahájili jsme palbu ze všech zbraní. Snažili jsme se aby kulomet měl neustálí přísun munice, ale brzy munice do kulometu došla, nedokázali jsme už nepřítele si udržet od těla hned jak se dostali na okraj zákopu zasypali nás ručními granáty museli jsme ustoupit do středu linie už tam leželi ranění o které se snažili starat zdravotníci ležel, tak mezi nimi velitel dělostřelců byl mrtvý z celé jednotky nás zbylo pár téměř nebyl nikdo kdo by nebyl nějak zraněn, dochází nám munice čekáme na poslední útok.